Sähköpolkupyörä kasvattaa suosiotaan, eikä ihme. Sähköavustus helpottaa matkan tekoa erityisesti mäkisillä alueilla, missä vastuksen määrä vaihtelee huomattavasti pinnanmuotojen mukaan.
– Sähköavusteinen polkupyörä on kuin kuntopyörä liikenteessä. Erotuksena tavalliseen kuntopyörään on se, että sähköominaisuuden ansiosta pyöräilijä voi valita vastuksen määrän itse. Vaikka vastuksen säätäisi ihan minimilleen, aina täytyy polkea. Polkematta pyörä ei kulje mihinkään, Electrobiken perustaja Jani Jokinen sanoo.
On harhaluulo, etteikö sähköpyöräily olisi liikuntaa laisinkaan.
– Väitän, että se nimenomaan on juuri sitä oikeaa liikuntaa, koska säädettävän vastuksen avulla syke pystytään pitämään halutulla tasolla. Tämä helpottaa paitsi sykettään seuraavia urheilijoita, myös laihduttajia, koska sähkön keventävän vaikutuksen ansiosta pyöräilijä jaksaa tehdä pidempiä lenkkejä ja näin ollen liikkeelle syntyy enemmän toistoa, kertoo Electrobiken toimitusjohtaja Juha Hämäläinen.
Kotimaisin voimin eteenpäin
Vuonna 2009 perustettu Electrobike on Suomen ensimmäinen ja vanhin sähköpyöriin erikoistunut yritys ja perheyhtiö. Tällä hetkellä se toimii Vantaalla, Tampereella ja Tallinnassa. Neljäs liike avautuu Ouluun 1.10.
– Ensi keväänä aiomme laajentua Kouvolaan, kun avaamme sinne oman polkupyörätehtaan konserniimme kuuluville Boostbiken pyörille, Jokinen sanoo.
Yritys kokee Kouvolan olevan sijainniltaan sopiva sen tarpeisiin, koska paikkakunnalta on hyvät yhteydet joka suuntaan ja lisäksi se on lähellä Helsinkiä. Yrityksellä on myös jo ennestään pientä luonnonläheistä liiketoimintaa Kouvolassa.
– Oman linjaston ja tehtaan perustaminen sopii monella tapaa arvoihimme: olemme ympäristöasioista kiinnostunut avoin yhtiö, joka haluaa viedä tuotekehitystään eteenpäin kotimaisin voimin. Tavoitteenamme on valmistaa tuotteet laadukkaasti lähellä asiakasta siten, että niiden valmistuksesta ja kuljettamisesta aiheutuva hiilijalanjälki on mahdollisimman pieni, Hämäläinen sanoo.