Satmaticin ja Finnkumun toimitusjohtaja Jan Osa luotsaa pitkän historian omaavien yritysten fuusiota Ulvilassa, Keravalla ja Kurikassa.
– Yhteishankkeita tehdään yhä enemmän, ja laajalle portfoliolle on kysyntää. Fuusio tukee tätä kehitystä, Osa selventää.
Satmaticin omistajuus siirtyi Harju Elekter -konserniin jo vuonna 2002, Finnkumun vuonna 2014. Yhteisen kattobrändin alle siirtyminen tapahtui konsernissa pari vuotta sitten. Tulevan vuoden vaiheessa yhtiöiden työntekijät ja sopimukset sekä Satmaticin y-tunnus siirtyvät Harju Elekter Oy:lle.
Osa uskoo, että asiakkaille fuusio tuo yhteistyöhön selkeyttä ja helppoutta.
– Osana konsernia ristiinmyynti selkeytyy, yhteishankkeet helpottuvat ja tuoteportfolio laajenee.
Vahva maantieteellinen synergiaetujen hyödyntäminen jatkuu niin Satakunnassa, pääkaupunkiseudulla kuin Pohjanmaallakin. Toimitusjohtaja kuvailee alueita sekä geologisesti että osaamiseltaan rikkaiksi.
– Länsirannikon alue on sähkö- ja automaatioteollisuudessaan korkeatasoinen. Ympäristö antaa hyvät lähtökohdat ja alueen osaavat ihmiset tekevät kehityksestä totta.
Kattavampi tuoteportfolio
Konsernin sisällä tuotevalikoimaa on yhdistetty jo aiemmin. Nyt portfoliota on mahdollista entisestään laajentaa. Asiakkaalle ostaminen helpottuu, kun konsernin palvelut voidaan käyttää laajasti hyväksi.
Palvelujen laajentuessa tarvitaan myös lisää työvoimaa. Toimitusjohtaja Osa kertoo, että insinööriosaamista on jo nyt lisätty, samoin myyntihenkilöstöä.
– Ajassa, jossa moni vähentää työvoimaa, me olemme sitä voineet lisätä. Se tarkoittaa asiakkaalle parempaa asiakaspalvelua, Osa kertoo.
Toimitusjohtaja kiittelee kasvavaa henkilöstöään panoksesta korona-aikana.
– Toimihenkilöiden etätyömahdollisuuksia jatketaan myös akuutin kriisin jälkeen. Tuotantoa ei etänä voi tehdä, mutta työntekijöiden asenne on ollut urhea. Tuotanto on pyörinyt terveysturvallisuudesta tinkimättä, kehuu Osa.
Asiakaspalaute on tärkeää
Tyhjiössä ei Satmaticin ja Finnkumun fuusiota ole tehty. Fuusioprosessin tueksi osallistettiin sekä asiakkaita että henkilökuntaa. Konserni teetätti kyselyn, jolla kartoitettiin kysymyksiä, pelkoja ja odotuksia muutokseen liittyen.
– Muutoksen myötä herää aina kysymys seurauksista. Me käännyimme itse asiakkaiden puoleen ja kysyimme, miten fuusio heihin vaikuttaa, Osa kuvailee.
– Laadimme – yhdessä alan konsulttien kanssa – kierroksen pohjalta vahvan ohjelman, jonka mukaan olemme edenneet, Osa kiteyttää.
Asiakaskokemukseen on panostettu konsernissa jo ennen fuusiota. Tärkeä työkaluna on ovat asiakastyytyväisyyskyselyt.
– Käytössämme on nopea NPS-kyselymetodi, jossa asiakas voi antaa myös kirjallista palautetta, Osa kertoo.
Palautetta hyödynnetään palvelujen kehittämisessä. Jan Osa kuvailee, että palautteen julkaisussa oltiin ensin varovaisia.
– Aluksi esittelimme vain saamaamme positiivista palautetta. Ymmärsimme kuitenkin pian, että kaikesta palautteesta oppii ja se pitää myös näyttää. Siten rakennamme uskottavuutta ja luottamusta, Osa kuvailee.